Templomunk története

Falunk jelenlegi helyén , az 1909-ben épült neogótikus templomunk sorban a negyedik katolikus egyházi épületünk. Mikor és hogyan lett községünk védőszentje idősebb Szent Jakab apostol?

II.Rákóczi Ferenc személyesen 1705 június 24.-én a dányí tó mellett táborozott. (Ez a tó a másik két társával együtt az idők folyamán eltűnt. Vagy kiszáradt ,vagy lecsapolták.) Innen indult kurucaival Vak Bottyán felmentésére. 11 dányi lovas is szolgált a fejedelem seregében. (Két fő meghalt a csatákban.)
A szabadságharc leverésével a fejedelem párti Fáy Kata birtokából a császár Dány községet titkos tanácsadójának Stahrenberg Gundakar Tamásnak adta 1711-ben. Ekkor került először idegen földesúr kezébe Dány.
A Fáyak utódai voltak a három vitéznek , (Ákos nembéli Ernyének , Donnak , Barnabásnak) akik a Muhi csatából kimentették IV.Bélát. A vitézek egymásután adták a lovaikat a menekülő király alá.

1712-ben pestis söpört végig Dányon. A járvány eltávozásának emlékére építette meg a Szent György kápolnát a török kori templom maradványaiból Menyhárt György.

Gróf Stahrenberg Tamás 1725-ben a krónikák szerint kisszerű kő és tégla , torony nélküli templomot építtetett a falunak , idősebb Szent Jakab tiszteletére. Ekkor adományozta a Szent Jakab oltárképet és egy mellékoltárt Szent Anna asszonyt a kis Máriával ábrázoló oltárképpel a dányi hívőknek. (A Szent Jakab képet a II.világháború előtt műemlékké nyilvánították.)

A kőtemplom építésekor bontották le a Fő utca közepén álló fatemplomot , mely szintén Szent Jakab tiszteletére volt ajánlva. A templom épülete iskolaháza is volt a községnek. Ez a fatemplom 1673-ban épült. Pikantériája az egésznek , hogy a törököt 1686-ban űzték ki az országból . Tehát már a török korban volt iskolája Dánynak. Érdekesség , hogy környékünkön az egykori mezőváros Gödöllőn is csak 1730-ban kezdte meg működését iskola.

A Stahrenberg féle templom melyet 1766-ban megnagyobbítottak, tornyot kapott, a jelenlegi templomunk helyén épült az akkor még falun kívüli dobtetőre. Itt állt egészen a XX.század elejéig, mikor is roskadozni kezdett, tornya ledőlt.

1909-ben épült ennek helyére jelenlegi templomunk, melynek karzatára vezető lépcsőház falán csodálhatjuk meg a régi oltárképeket, melyeknek állapota az idők folyamán sokat romlott. Reméljük , valamikor nyilvánosabb helyen is megcsodálhatjuk felújított, régi oltárképeinket, melyek előtt őseink is megfordultak.

Dányban a templom védőszentjének búcsúját a július 25.-i idősebb Szent Jakab névnapjához közelebb eső vasárnap ünnepeljük. Már régi bevett népi hagyomány, hogy az ünnep másnapján a Dányiak "jakabolnak". A búcsú napi szentmisét követően a rokonok, elszármazottak közös ünnepi ebédre jönnek össze. Másnap, hétfőn a dányiak ellazulnak, pihennek, ha tehetik, nem mennek dolgozni. Ez a nap a barátoké, baráti családoké. Ilyenkor gyúlnak tüzek a bográcsok alatt, kezdődik a baráti, szomszédi lakoma. Olyan igazi dányi jakabolás...

forrás: www.danyikronika.hu